Arla kalder mælkeparti tilbage
Arla mistænker, at der kan være røget mikroskopiske stykker maskindele i et parti økologisk mælk, efter reparation af en tappemaskine på Slagelse Mejeri.
Arla forklarer, at tilbagekaldesen sker efter, at man natten mellem tirsdag og onsdag registrerede en beskadiget tappemaskine på Slagelse Mejeri, hvor mælken er produceret.
- I forbindelse med reparationen af tappemaskinen er der risiko for, at få mikroskopiske stykker af maskinen kan være endt i den tappede mælk. Arla Foods kan således ikke garantere kvaliteten på de produkter, der blev tappet på maskinen, og har derfor besluttet at tilbagetrække 1 liter Harmonie Økologisk Skummetmælk fra sjællandske butikker, skriver mejerigiganten i en meddelelse.
Arla har kontaktet de butikker, der måtte være berørt af hændelsen.