23948sdkhjf

Hamburgerryg tilbagekaldes efter listeriafund

Kommunalt køkken har sendt færdigret ud til cirka 500 borgere
Fødevarestyrelsen har fundet listeria i en ret med hamburgerryg med aspargessovs. Retten, der stammer fra det kommunale Elbokøkkenet i Fredericia, er sendt ud til omkring 500 borgere. Køkkenet er i fuld gang med at kontakte borgerne, som bliver opfordret til at smide færdigretten ud.

De 500 modtagere bor i Fredericia, Kolding, Haderslev og Middelfart kommuner. Selv om det fundne antal bakterier ikke er stort, kan det ikke udelukkes, at de kan vokse til et større antal i løbet af holdbarhedsperioden. Retten betragtes derfor ikke som sikker at spise.

Maden er produceret 23. marts og mindst holdbar til 10. april. Den er leveret til blandt andet plejehjem og ældre borgere i kommunerne.

Får listeriabakterierne lov at vokse frem, og får man ikke maden varmet op til mere end 75 grader før den spises, kan man blive smittet med listeria.


Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.172