23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Dansk Mad x Dansk Design

FoodNetwork inviterer til en innovatonsworkshop d. 10. oktober med fokus på, hvordan fødevarebranchen kan få designtilgang, metoder og processer ind i sin forretning, og hvilke resultater det kan give.

Danske designere er verdenskendte for innovation og nytænkning, og Dansk Design har vist sig at være en holdbar succes. Derfor vil FoodNetwork på denne
workshop lade deltagerne blive inspireret af de metoder, designere anvender i deres arbejde og undersøge muligheden for innovation i koblingen mellem dansk
design og danske fødevarer.

Deltagerne vil få indsigt i, hvordan designprocesser kan give mere synlighed, mersalg og differentiering på markedet og få input til,
hvordan man får design og innovation ind i sine produkter.

Bl.a. vil de to topprofiler inden for design, Michael Keissner og Boris Berlin, fortælle om deres tilgange til design, og hvilke koblinger de ser til fødevarebranchen.

Dagen rummer desuden en workshop, hvor deltagerne selv kan opleve, hvordan metoder fra designverdenen kan bringes til anvendelse i fødevarebranchen.

Tid: Onsdag d. 10. oktober 2012, kl. 9.00 – 17.00
Sted: Randers Regnskov, Danmarks Parken

Læs invitationen og se hele programmet på www.foodnetwork.dk - eller download dem her fra siden.

For yderligere information kontakt Britt Sandvad på bs@vifu.net eller tlf. 96127624 / 204096.

Food & Bio Cluster Denmark
Agro Food Park 13
8200 Aarhus N
Århus Kommune
Danmark
CVR nummer: DK25666070

Send til en kollega

0.043