Kartofler på motorvej var næsten sabotage

En protest mod en planlagt vejafgift kunne udvikle sig til farlige ulykker. Derfor har hovedmanden gjort sig fortjent til fængsel i et år og ni måneder.
Sådan lød resultatet i Retten i Svendborg, som mandag afsagde dom i en sag om de tonsvis af kartofler, der blev læsset af på flere motorveje.
Faktisk havde aktionen karakter af sabotage, kan man læse i dommen.
Tidligt om morgenen 1. juni 2023 blev der først spredt kartofler på Sønderjyske Motorvej ved Kolding.
Lidt senere gentog det sig på Storebæltsbroen - i begge retninger.
- Jeg var totalt frustreret, har vognmand René Spang Jørgensen fra Dørken ved Give tidligere forklaret i retten.
Samme dag skulle Folketinget efter planen behandle et lovforslag om en vejafgift. Lastvogne skal betale afgifter for antal kørte kilometer på visse veje.
Som talsmand for bevægelsen "No farmers, no food, no future" var han vred. Planen var at stoppe trafikken mellem landsdelene.
Imidlertid kørte flere trafikanter frem i det smattede føre, og det udviklede sig til potentielt farlige situationer.
En motorcyklist væltede og brækkede kravebenet.
- Vi har slet ikke haft den tanke, at folk ville køre igennem, siger den 59-årige vognmand, der kaldes Lille Hjælper, i en kommentar til dommen.
Han anker dommen til Østre Landsret.
Især fordi han er uenig i, at han og hans tre hjælpere var bevidste om, at nogen kunne blive udsat for fare.
I den usædvanlige sag er anklageskriftet forsynet med en stribe forskellige lovovertrædelser. Herunder såkaldt vanvidskørsel, hærværk og på hensynsløs måde at udsætte andre for fare.
Nogle paragraffer er dog sjældent set i en retssal. For eksempel om at ville forvolde "anden transportulykke" med forsæt til skade på andres person eller formue.
Netop denne bestemmelse, § 183, er den alvorligste, skriver retten i dommen. Og her står også, at aktionerne havde en "sabotagelignende karakter".
I tidligere sager om forsøg på at skabe jernbaneulykker er udgangspunktet fængsel i tre år.
Men i den aktuelle sag trækker det fra, at de fire mænd formindskede risikoen for skader, og at de har gode personlige forhold.
Til gengæld er det en skærpende omstændighed, at aktionerne var nøje planlagt.
En sydjysk landmand, der er 56 år, kørte ved siden af Spang Jørgensens lastvogne både ved Kolding og på Storebæltsbroen i sin Renault Twingo.
Bilen konfiskeres, og han idømmes fængsel i et år og tre måneder.
På flere måder har samfundet udviklet sig forkert, sagde han i et tidligere retsmøde, hvor han dog også fortrød delvist:
- Jeg har lært, at der er andre måder at protestere på end denne her. Det var nok lige på grænsen, sagde han.
Også en lastvognsmekaniker fra Give-egnen var ifølge dommen med. For hans vedkommende er resultatet fængsel i et år.
Og endelig deltog en ung mand, der dengang var lærling på en maskinstation. Han er idømt otte måneder, hvoraf halvdelen skal afsones.
Alle fire har desuden mistet retten til at køre bil i forskellige tidsrum.
Men sagen er som nævnt ikke slut. Hvornår landsretten bedømmer aktionerne, vides endnu ikke.
/ritzau/