Kelsen med stort millionoverskud
Småkagefabrikanten er tilfreds med året der gik
I det foregående regnskab var driftsresultatet 1,7 million, men forskellen skal ses i lyset af, at Kelsen har skiftet regnskabsperiode. Sidste gang dækkede regnskabet kun de første syv måneder af 2013 - de syv måneder, hvor der er lavsæson i Kelsens kageforretning - mens der nu er tale om en hel 12-måneders periode.
Omlægningen skyldes, at Kelsen nu følger regnskabsperioden i den amerikanske fødevarekoncern Campbell Soup Company, der købte Kelsen Group A/S i 2013.
Datterselskab solgt for 62 millioner
Kelsen har i årets løb solgt datterselskabet Kelsen Inc. til et koncernselskab i Campbell Soup Company. Det har givet en indtægt på over 62 millioner kroner til regnskabet, som alt i alt ender med et resultat før skat på knap 167 millioner kroner.
Resultatet betegnes af ledelsen som tilfredsstillende, og selv om prognosen for 2014/15 er usikker - blandt andet på grund af kraftige udsving i råvarepriser og valutakurser - forventer ledelsen, at der er grundlag for fortsat tilfredsstillende resultater.
Nettoomsætningen i 2013/14 var på knap 870 millioner kroner.