23948sdkhjf

Kaffekapsler kan nu forsvinde helt

Peter Larsen har eneret på nedbrydelig kapsel, som formulder på 12 uger
Kapselkaffe er populært, men de små alu-kapsler udgør et stort miljøproblem i form af CO2-udledning. Nu har det hollandske firma ATI udviklet en biologisk nedbrydelig kapsel, som formuldes på bare 12 uger, skriver Metroxpress.

Danske Peter Larsen Kaffe har fået eneret i Norden på at sælge kaffe i kapslerne, men samarbejder meget gerne med andre kaffeproducenter om at udbrede den miljøvenlige kaffekapsel.

- Der er ingen grund til at fastholde alu, når der er et alternativ, siger Lars Aaen Thøgersen, udviklingschef hos Peter Larsen Kaffe, til avisen.

Også Dansk Supermarked, som har haft kaffekapslerne på hylderne i Føtex og Bilka, er glade for produktet.

- Det er produktudvikling på højt niveau. Men det er forbrugerne, der bestemmer, hvor udbredt det bliver, siger kommunikationskonsulent i Dansk Supermarked Maia Sejersen.

Nespresso holder fast i alu

Nespresso, som sidder tungt på markedet for kapselkaffe, har ingen planer om at droppe alu-kapsler.

- Der er i øjeblikket ikke noget alternativ til aluminium, hvis man vil give kunderne den bedste smag. Samtidig er aluminium miljøvenligt, siger Country Manager i Danmark Frederik Nilsson med henvisning til, at danske Nespresso-kunder kan aflevere kapsler til genanvendelse. Frederik Nilsson medgiver, at alu-kapslerne kun er miljøvenlige, når forbrugerne rent faktisk afleverer dem tilbage.

Han kan ikke oplyse, hvor stor en andel af de brugte kapsler, der bliver genanvendt.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.141