23948sdkhjf

Danskerne bruger milliarder på wellness-food

Skyr, quinoa, ingefær og avokado. Laktose-fri, gluten-fri eller stivelses-fri.

Danskerne bruger fødevarer som aldrig før som et aktivt element i deres sundhed. I 2016 spenderede vi samlet 22,1 mia. kr. på wellness-fødevarer. Det viser en analyse fra Euromonitor ifølge Jyllands-Posten.

Og den myriade af trends stiller store krav til fødevareproducenterne, der hele tiden skal være klar til at gribe de nyeste tendenser i forsøget på at finde det næste guldæg.

- De seneste 10-15 år er der sket en enorm spredning i diæter og livsstil. Før så vi, at folk opererede efter enkle makrotrends: Fedt var slemt, kulhydrater var tomme kalorier. Nu er vi skiftet til mikrotrends: Ikke alle typer fedt er ens, og ikke alle kulhydrater er dårlige. Der har helt grundlæggende været en enorm omskrivning af tankerne omkring mad og ernæring. Det har haft en enorm effekt på os, siger Matthew Walker, senior director for forskning og innovation hos Arla Foods, til Jyllands-Posten.  

Det har også betydet, at der investeres yderligere i produktudvikling, og hos Arla har man blandt andet skabt såkaldte sprint-grupper, der kan udvikle et nyt produkt på få uger.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125