Ny formand for Arla Foods
Svenske Åke Hantoft afløser danske Ove Møberg som formand for Arla Foods.
- At være formand for Arlas bestyrelse er en af de vigtigste poster, man kan have som mælkeproducent. Arla er både et globalt og lokalt mejeriselskab, som har en stærk markedsposition. Vi har en stærk strategi, som lægger rammen for vores fremtidige vækst. Den skal hjælpe til, at vi mælkeproducenter, som ejer selskabet, får en god mælkepris. Jeg er meget stolt over den tillid, som der nu vises mig, og jeg ser meget frem til at stå i spidsen for bestyrelsen, siger Åke Hantoft.
Hantoft afløser Ove Møberg, som selv har valgt at stoppe efter fire år på posten.
Også ny næstformand
Arla Foods har også fået ny næstformand. Det er danske Jan Toft Nørgaard, som har været medlem af Arla Foods‘ bestyrelse siden 2000.
Der er desuden kommet to nye medlemmer i Arlas bestyrelse. Det drejer sig om Bjørn Jepsen (næstformand i Region Vest i Danmark) og Bjarne Hass Nielsen (medarbejdervalgt medlem fra Brabrand Mejeri i Danmark).