23948sdkhjf

Mostvirksomhed satser på grossistvirksomheder

HjemmeMost.dk har udvidet forretningen til også at omfatte grossistvirksomhed indenfor bl.a. marmeladeglas og glasflasker.
HjemmeMost.dk, der sælger mosteriudstyr til såvel hobbyavlere som det professionelle marked, har ikke mærket det fjerneste til finanskrise.

Nu udvider virksomheden sortimentet, så der nu også er glasemballage på hylderne.

- Vi mærker en stigende efterspørgsel efter glasvarer, og da vi køber stort hjem direkte fra glasfabrikkerne, kan vi levere små mængder til rigtig gode priser, udtaler Peter Bang-Rønne, salgskonsulent hos HjemmeMost.dk.

Det supplerer virksomhedens udvalg af kværne, pressere, pasteuriseringsmaskiner, tappeanlæg samt større maskiner og komplette produktionslinjer til det professionelle marked. Maskinernes kapacitet spænder fra 5 kg. til 5.000 kg. i timen.

Krisen en fordel
Finanskrisen har ikke været en ulempe for mostvirksomheden, tværtimod:

- Der er i disse tider ekstra fokus på at udnytte ressourcerne fuldt ud, hvilket jeg især har mærket fra det private marked, hvor efterspørgslen efter mosteriudstyr har været stor. Derudover er den nordiske madkultur jo meget trendy i øjeblikket og kombineret med det faktum, at vi har verdens bedste æbler her i Danmark, så må vi sige, at der godt gang i forretningen, siger Peter Bang-Rønne.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094