Nu brygges der øl i fængslet

I gamle dage huserede Egon fra Olsen Banden på matriklen. Nu er Vridsløselille Fængsel i Albertslund ved at blive omdannet til en ny bydel med ikke mindst iværksætteri i højsædet, og blandt de første til at rykke ind i en af de tidligere fængselsbygninger er mikrobryggeriet Slowburn Brewing Co-op.
Bryggeriet, der drives af de to direktører Amalie Knage og Stefano Erreni, har hidtil haft adresse i Hvidovre, hvor det blev etableret i sommeren 2019.
Nu er hele bryggeriet på plads i en gul eks-fængselsbygning, og på bryggeriets Facebook-side oplyser Slowburn, at ølbrygningen inden længe bliver suppleret med nye aktiviteter: Efter planen åbner der til foråret et nyt taproom, så Slowburn kan tage imod besøgende til rundvisninger og smagninger. Der skal også være blandt andet livemusik, kunstudstillinger og workshops.