23948sdkhjf

Det sker: 'Creating Competitive Jobs' i fødevaresektoren

Få sparring til en skarp projektide fra en forsker. Kom til informationsmøde onsdag den 9. oktober på Frederiksberg Campus og hør mere om mulighederne for et halvt års forskersamarbejde.
Fem universiteter i Øresundsregionen deltager i et nyt pilotprojekt, hvor en medarbejder fra 14 forskellige små- og mellemstore virksomheder ansættes på et universitet i 6 måneder i sommerhalvåret 2014. Pilotprojektet er startet efter amerikansk forbillede.

Projektet muliggør, at virksomheden kan få sin projekt- eller forretningsidé afprøvet i tæt samarbejde med én eller flere af projektets universiteter over 6 måneder. I projektet tilbydes fuld løn og faglig sparring til personen, der ansættes midlertidigt på institutionen.

Formålet er at undersøge, om denne nye samarbejdsform kan bidrage til økonomisk og jobmæssig vækst i Øresundsregionen, skabe bedre samarbejde mellem virksomheder og institutioner, samt øge samarbejdet på tværs af Øresund.

Fokus på fødevarevirksomheder
De fødevarevidenskablige og veterinærvidenskabelige institutter på Københavns Universitet og Danmarks Tekniske Universitet deltager i projektet, og inviterer derfor fødevarevirksomheder i Danmark og Sverige ind i projektet.

Onsdag d. 9 oktober afholdes der et informationsmøde kl. 16.00 på Frederiksberg Campus for alle interesserede virksomheder.

Læs mere om Creating Competitive Jobs og tilmelding til informationsmøde her.

Virksomheder kan via projektets hjemmeside ansøge fra 11. september og frem til den 4. november, hvorefter 14 virksomheder udvælges på baggrund af virksomhedernes projektidéer.

Projektets partnere
Københavns Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Copenhagen Business School, Lunds universitet, Malmö högskola. Øvrige partnere i projektet er Connect Skåne, Connect Denmark, Sustainable Business Hub, Företagerne, InSPIRe, Handelskammeren, og Interreg IVa (EU's regionaludviklingsfond)


Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078