Mikrobryggeri vil prikke til Ørbæk
Munkebo Mikrobryggeri vil give Ørbæk Bryggeri konkurrence på specialøl.
Claus Christensen er vendt hjem til Danmark efter at have arbejdet et halvt år på det store tyske bryggeri, Camba Bavaria. Nu håber han med sit eget mærke at få en bid af det danske marked på specialøl.
- Jeg bliver nok aldrig lige så stor som Ørbæk Bryggeri, men det er sådan nogle som dem, jeg skal op og konkurrere med. Og jeg har heldigvis fået en god distributør i Det Belgiske Hus, så jeg kommer i butikkerne over hele landet, fortæller Claus Christensen til lokalavisen.
De første to øl er i karrene og en dansk økologisk øl er også på vej. De første øl er planlagt til at ramme butikkerne i november.
Samtidig med sine egne øl skal Claus Christensen også stå for produktionen af Stensbogaards øl. Med tiden håber Claus Christensen at flytte i egne lokaler.