Fødevareklyngens eksport passerede 200 mia. kr. i 2024

Fødevareklyngens eksport landede på 203,2 mia. kr. i 2024. Der var fremgang i den samlede eksport af både fødevarer, biobaserede produkter og agro-teknologi. Eksporten til det største marked Tyskland nåede 32,3 mia. kr. hvilket er et fald med 3,6 pct. Til gengæld var der fremgang på andre vigtige markeder som Sverige, Polen, Norge og UK.
Det oplyser Landbrug og Fødevarer.
Den danske fødevareklynge eksporterer et bredt udsnit af fødevarer som mejeriprodukter og sukker, biobaserede produkter som foder og frø og varer indenfor agro-teknologi som maskiner til jordbrug og emballage til mere end 200 forskellige lande.
opgørelsen viser en fremgang i eksporten til Sverige, det næststørste marked, på 1,5 pct. og Norge, det femtestørste marked, på 13,5 pct.
Eksporten til Polen steg med 3,7 pct. i 2024. Det er særligt eksporten af levende smågrise, der løfter væksten. Den stigende eksport af smågrise har placeret Polen blandt de tre største eksportmarkeder for den danske fødevareklynge.
Eksporten til UK steg med 3,8 pct. Udviklingen i eksporten til landet har været stabil, selvom Storbritannien ved udgangen af januar 2024 indførte en ny tilgang til import af fødevarer fra EU.