23948sdkhjf

10.000 kalkuner aflives efter fund af fugleinfluenza

Der er konstateret udbrud af fugleinfluenza i en kalkunbesætning med omkring 10.000 individer, som nu aflives

10.000 kalkuner må lade livet, efter at der er konstateret udbrud af fugleinfluenza i en kalkunbesætning ved Aalestrup i Vesthimmerlands Kommune.

Det fortæller Fødevarestyrelsen, der sammen med Beredskabsstyrelsen er gået i gang med at aflive besætningen.

Det forventes, at arbejdet allerede er afsluttet fredag, hvorefter de døde kalkuner hurtigst muligt bliver destrueret for at forhindre, at smitten spreder dig.

- Vi overvåger udbredelsen af fugleinfluenza i de vilde fugle, og må desværre konstatere, at faren ikke er drevet over.

- Det betyder, at kravet om, at fjerkræ og andre fugle i fangenskab i hele Danmark skal være indelukket eller overdækket, desværre kommer til at gælde i endnu et stykke tid, siger Mette Kirkeskov Sie, der er enhedschef i Fødevarestyrelsen.

Udbruddet betyder, at der er oprettet beskyttelseszoner i ti kilometer rundt om den ramte besætning, hvor der er skærpede krav til fjerkræ- og fugleejere.

Det er ikke det første tilfælde af fugleinfluenza, der er konstateret i år.

I sidste uge blev det konstateret, at en besætning med 24 høns i Gundsømagle i Roskilde Kommune var smittet med fugleinfluenza.

19. december sidste år indførte Fødevarestyrelsen krav om, at fjerkræ og fugle i fangenskab skal befinde sig i en indhegning, der er overdækket med fast tag, så vilde fugle ikke kan smitte dem.

Det skete, efter at der blev fundet adskillige vilde fugle, der var døde af fugleinfluenzaen.

/ritzau/

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.054