23948sdkhjf

Jysk maskinekspert skal udvikle helt ny fødevareteknik

Kolding-virksomheden Woitech, der fremstiller proces- og pakkemaskiner til fødevarebranchen, har indgået en aftale med den amerikanske Jarvis-koncern om at udvikle en helt ny maskine.

Det oplyser Woitech i en pressemeddelelse, hvoraf det fremgår, at nyskabelsen bliver en løsning til automatisk skæring af hele bryststykker fra slagtesvin. Tilskæring af bryststykker foregår i dag manuelt, hvor slagtere tilskærer efter en rektangulær skabelon, nævner Woitech.

- Løsningen bliver en selvstændig maskinløsning, hvor et visionsystem registrerer formen på bryststykkerne, og baseret på den information skæres bryststykkerne automatisk i den ønskede form ved hjælp af roterende rundknive monteret på lineære servoakser. 

- Maskinløsningen designes, så den kan integreres i eksisterende produktionslinjer uden store ombygninger, og kapaciteten vil følge standarderne for moderne opskæring og udbenerlinjer, hedder det i pressemeddelelsen

Woitech-direktør Anders Woitowitz konstaterer, at hans virksomhed ser frem til at komme i gang med at udvikle løsningen, som han ser et stort potentiale i. 

- Vi kan se en voksende efterspørgsel i automatisering fra vores kunder, som har svært ved at finde arbejdskraft til at udføre sådanne jobs, siger han.

- Vi har i en årrække arbejdet tæt sammen med Jarvis’ division i Skandinavien, som også bliver en del af dette projekt, og vi kommer til at bruge hinandens kompetencer på tværs af virksomhederne, tilføjer Anders Woitowitz

Jarvis er en international leverandør og producent af maskiner til slagterier. Koncernen har hovedsæde i Middletown, Connecticut, og har salgs- og servicekontorer i mange andre lande.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078